AP Genel Başkanı Vecdet Öz: CHP, Millet İttifakına Katılma İsteğimizi Yanıtsız Bıraktı!

0
88

Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz, sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüklerini ve Millet İttifakı’na katılmak istediklerini söylediklerini ancak bu isteğin yanıtsız kaldığını açıkladı.

Bunun üzerine üçüncü bir ittifakın kurulmasını kaçınılmaz olduğunu söyleyen Vecdet Öz, kendilerine yönelik eleştirilerin cevabını vererek sorumluluğun CHP‘de olduğunu belirtti.

Vecdet ÖZ‘ün açıklaması şu şekilde:

“Değerli Dostlarım,

2009 yerel seçimlerinde 9. Cumhurbaşkanımız rahmetli Süleyman Demirel’in tavsiyesiyle ve sayın Deniz Baykal’ın teveccühü ile sağa açılım politikaları kapsamında CHP’den Beylikdüzü Belediye başkan adayı oldum.

O tarihte bu durumu haklı olarak kabullenemeyen CHP’li seçmenin reaksiyonuna maruz kaldım ve çok üzüldüm. Çünkü merkez sağ bir partiden gelmiş olmama rağmen annesi CHP, babası ise Adalet Partili bir ailenin Atatürkçü bir evladıydım. İstanbul Üniversitesi’nin de Cumhuriyetçi bir bilim adamıydım.

Bu reaksiyona rağmen belediye başkanlığı seçimini Anadolu Ajansı’nın açıklamasıyla 5 bin küsur oyla ileride götürürken, sandıkların %87’si açılmışken ve sonuçların artık logaritmik olarak değişmesi mümkün değilken saat 23:30 sularında “trafoya kedi girdi” ve tarihi bir seçim hilesi yapıldı. Elektrikler geldiğinde 320 oy farkla seçimi kaybettiğimizi öğrendik.

Seçim hilesi için dava açtım lakin maalesef hiçbir CHP’liyi yanımda bulamadım.

Aradan yıllar geçti ve yine rahmetli Demirel’in tavsiyesiyle Adalet Partisi’ni yeniden kurduk. CHP’ye olan vefa borcumu ödemek ve her şeyden önce de AKP’nin kurmaya çalıştığı otoriter sistem karşısında Cumhuriyet’in değerlerine sahip çıkmak için Adalet Partisi olarak hiçbir karşılık beklemeden tüm seçimlerde CHP’ye destek verdik. Bu durum karşısında Sayın Kılıçdaroğlu grup toplantısında teşekkür etti.

21 Aralık 2021 tarihinde seçime katılma yeterliğimizi aldık. Dolayısıyla da ittifaklara katılma hakkını elde etmiş olduk. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na giderek durumu ifade ettik ve millet ittifakında birlikte olmayı arzuladığımızı belirttik. Maalesef yanıtsız bırakıldık. Özetle Cumhuriyet’in değerlerine destek çıkabilmek adına son çabayı da sarf etmiş olduk.

10 Mayıs 2022 günü itibarıyla YSK tarafından seçime katılabildiğimiz hususu resmi gazetede yayınlanmak üzere basın yoluyla ilan edildi.

Önümüzdeki seçimlerde artık biz de varız ve 3. bir ittifak kurarak yolumuza devam edeceğiz. Şu anda seçime katılma hakkı elde etmiş partilerle görüşme halindeyiz.

Durum bu minvaldeyken CHP’li dostlarım beni arayarak ısrarla “hocam oyları bölmeyin Millet İttifakına destek verin” diyorlar.

Değerli dostlarım tüm iyi niyetimle 2009 yılından itibaren CHP’ye destek vermediğim bir gün olmadı. Seçime girme hakkını elde etmiş bir parti olarak hukuken bu destek ittifaka dahil olmadan mümkün değildir. Bunu da CHP kabul etmediği için maalesef benzer bir mücadeleye kendi yolumuzda devam etmek zorundayız.

Bu konuda suç bizlerin değil CHP yönetiminindir.

Bilgilerinize üzülerek arz ederim..

Selam ve Saygılarımla

Dr. Vecdet Öz”

 

Bir Cevap Yazın