Amerikancılar Abdullah Gül’ü Piyasaya Sürmek Mi İstiyor? Gültekin Uysal Neden Hedefte?

0
275
Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, sosyal medya üzerinden açıklama yaparak 2023 Cumhurbaşkanı adayının AKP’ ile geçmişte herhangi bir bağı olmayan bir isim olması gerektiğinin altını çizdi. Halk TV’ye muhafazakar camiadan devşiririlen Levent Gültekin ise Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı adaylığını destekleyerek, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal’ı hadsizlikle suçladı.
MHP’den istifa ederek DP’ye geçen Cemal Enginyurt ise gazeteci Levent Gültekin’e çok sert tepki göstererek asıl hadsizliği kendisinin yaptığını söyledi.
Abdullah Gül, 2001 yılında AKP’nin kuruluş aşamasında başta ABD ve İngiltere olmak üzere yabancı elçiliklerle görüşerek altyapı oluşturan, AKP’nin 2002’de seçimi kazanmasının ardından siyaseten yasaklı durumda olan Erdoğan’ın yerine başbakan olan, ardından yine Tayyip Erdoğan’dan önce cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan kişiydi. Ancak O’nun da Tayyip Erdoğan’la yolları ayrıldıktan sonra ismi muhalefetin ortak cumhurbaşkanı adayı olarak tekrar zikredilmeye başlandı.
Abdullah Gül ismi, hem eski AKP’li olması, hem de dinci-cemaatçi yapının bir parçası olarak Atatürkçü-laik kesimde infial yaratırken, böyle bir adaylığın Tayyip Erdoğan’a yarayacağı yönünde kamuoyundaki endişeleri arttırıyor.
İşte böyle bir noktada DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, sosyal medya hesabından  bir paylaşım yaptı. Gültekin Uysal yaptığı paylaşımda CB adaylığı için kriterlerini sıraladı:
‘1)20 yıllık AKP döneminde sorumluluğa ortak olmamış olmak,
2)Seçilebilirlik, 
3)Seçim sonrası 20 yılda AKP tarafından ‘devr-i sabık’ muamelesine maruz kalan T.C. Devleti’ni kurucu bir ruhla yeniden tesis etme yetisi!’
Abdullah Gül’ün ismini ısrarla ortaya atan Halk TV’den eskinin muhafazakar yazarı Levent Gültekin bu paylaşıma tepki göstererek Gültekin Uysal’ın hadsizlik yaptığını söyledi. MHP’den istifa ederek DP’ye geçen milletvekili Cemal Enginyurt ise gazeteci Levent Gültekin’e ateş püskürdü.
Gazeteci Levent Gültekin ayrıca  Demokrat Parti liderinin Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ı Millet İttifakı’ndan uzaklaştırmak isteyen elin operasyon maşası olarak suçlayarak: “Bunu kimin yaptığını biliyorum” dedi. DP’li Cemal Enginyurt da, Levent Gültekin’e  hitaben “Gel canlı yayında tartışalım, ne biliyorsan söylemezsen namertsin” dedi.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın